Podróże i turystyka

ZDĄŻYĆ PRZED ZIMĄ – NIEBORÓW I ARKADIA

kolorowe kwiaty przed pałacem w Nieborowie

Póki jeszcze zima nie przykryła ziemi białą puchową pierzyną, a słupek rtęci w termometrze nie skrócił się na tyle, aby zwykły spacer z psem stał się traumatycznym przeżyciem, warto wybrać się na wycieczkę do dwóch położonych obok siebie miejscowości: Nieborowa i Arkadii. Znajdziecie je na mapie w nieznacznej odległości od Łowicza w kierunku południowo-wschodnim. Jeśli więc nie mieszkacie daleko i dojazd nie będzie się wiązał z koniecznością  pokonania setek, czy choćby dziesiątek kilometrów, rozważcie wizytę w tych szczególnych miejscach.

pałac w Nieborowie

Co czyni je tak wyjątkowymi? Po pierwsze, piękno przyrody, które nawet o tej porze roku działa jak magnes na bezlik turystów przybywających do tych zakątków lawinami z różnych rejonów Polski i nie tylko. Majestatyczne stare budowle oraz okalające je zadbane i wypielęgnowane z ogromną pieczołowitością parki i ogrody przyciągają gości również spoza granic naszego kraju. Na każdym niemalże kroku usłyszeć można rozmowy toczące się w innych językach. Urokliwość tych okolic sprawia, że wiele par decyduje się na sesje ślubne w otoczeniu parku stanowiącego idealną oprawę tego ważnego wydarzenia i jego głównych bohaterów. Gdziekolwiek nie spojrzymy, naszym oczom ukazują się błyskające flesze, roześmiane dzieci, biegające psy i spacerujące grupy odwiedzających, a wszystko to o tej porze roku dzieje się na dywanie utkanym z kolorowych liści. Sceneria godna filmu, musicie przyznać. Nic więc dziwnego, że w nieborowskim pałacu i otaczającym go ogrodzie kręcono, m.in. Akademię Pana Kleksa, Pana Samochodzika, Karierę Nikodema Dyzmy, Plebanię, Popioły, Ojca Mateusza, Chłopów, Lalkę i Złoto dezerterów.

pies na spacerze jesienią

Po drugie, specyficzny, urzekający klimat starych miejsc i wyczuwalny na plecach oddech historii czynią te dwie atrakcje turystyczne naprawdę nietuzinkowymi. Od 1774 do 1944 roku kompleks w Nieborowie należał do rodziny Radziwiłłów, a po II wojnie światowej stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Wewnątrz pałacu możemy obejrzeć  zgromadzoną przez Michała Radziwiłła bogatą kolekcję obrazów oraz zabytkowe wnętrza urządzone w stylu rokokowym i klasycystycznym. Po starych pałacowych posadzkach przechadzali się m.in. Aleksander Lubomirski, Michał Ogiński, Stanisław August Poniatowski, Fryderyk Wilhelm i Aleksander I oraz znani artyści, a wśród nich Julian Ursyn Niemcewicz i Konstanty Ildefons Gałczyński. Ten ostatni napisał nawet poemat Niobe na temat jednej z miejscowych rzeźb. Natomiast w pobliskiej Arkadii mieści się romantyczny ogród w stylu angielskim założony przez księżną Helenę z Przeździeckich. Na jego terenie powstały  unikalne budowle imitujące konstrukcje antyczne. Najbardziej imponujące to: Grota Sybilli, Świątynia Diany, Łuk grecki, Galeria arkadowa, Cyrk oraz najbardziej znana – Akwedukt, usytuowany na przepływającej przez park rzeczce Skierniewce.

kobieta na tle stawu w Nieborowie

Po trzecie wreszcie, w okolicy zadbano o liczne udogodnienia, na które mogą liczyć zwiedzający. Mam tu na myśli parkingi, jadłodajnie i sklepy z upominkami. Co więcej, parki i ogrody są otwarte dla czworonogów, tak więc nie musimy zostawiać ich w domu i wyruszać w podróż z dodatkowym balastem w postaci ciężkiego serca i wyrzutów sumienia. Za to nasz pupil będzie nam wdzięczny za długi spacer w tak miłych i niecodziennych okolicznościach przyrody. Same zalety. 🙂

świątynia Diany w Arkadii

I na koniec przydatne informacje. Wchodząc na teren ogrodu w Nieborowie musimy uiścić opłatę za wstęp. I tu proponowane są nam różne opcje. Możemy opłacić wejście do parku i pałacu kompleksowo w kwocie 22 zł, lub zdecydować się wyłącznie na ofertę parkową za 12 zł. Jeśli zaś wchodzi z nami pies, płacimy dodatkowo 8zł. W pakiecie dla czworonożnego przyjaciela otrzymujemy również łopatkę i papierową torebkę na… wszelki wypadek. 😉

kobieta na tle ruin w parku w Arkadii

Wycieczka do Nieborowa i Arkadii to idealna propozycja na weekendowy wypad. A że nasza polska jesień może nas jeszcze nie raz zaskoczyć słoneczną i ciepłą aurą, jest spora szansa na uprzyjemnienie sobie wolnego czasu pobytem w tym relaksującym otoczeniu jeszcze w tym roku. Byłam, widziałam i szczerze polecam.

kobieta na tle akweduktu w parku w Arkadii

staw w parku w Arkadii

kobieta na tle ruin w parku w Arkadii

 

 

Tagged , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.