Podróże i turystyka

LONDYN W TRZY DNI? CZEMU NIE! (Program pobytu)

brunetka pozuje do zdjęcia przy czerwonej budce telefonicznej w Londynie

Zgodnie z obietnicą, chciałabym przedstawić Wam program 3-dniowego pobytu w Londynie. Starałam się uwzględnić w nim najważniejsze i najbardziej spektakularne atrakcje turystyczne, ale, jak wiecie, był to wybór subiektywny. Dlatego możecie potraktować go jako pewnego rodzaju szablon lub bazę i nie musicie kurczowo trzymać się poszczególnych punktów na liście. Jeśli nie spełni do końca Waszych oczekiwań albo uznacie, że Wasze preferencje różnią się od moich, warto go zmodyfikować, żeby nie zaczynać procesu planowania od zera. Pamiętajcie, że program ten zakłada odwiedzenie wielu miejsc w ciągu zaledwie trzech dni. Oznacza to, że musicie liczyć się z koniecznością pokonania dość dużych odległości, nawet do 20 km dziennie. Czeka Was więc niezły trening. Niemniej jednak zapierająca dech w piersiach panorama miasta, różnorodność i mnogość reliktów przeszłości w muzeach i galeriach oraz ogrom i majestatyczność pomników kultury, t.j. zamki czy pałace, z pewnością zrekompensują Wam cały wysiłek związany z tą wyczerpującą momentami wycieczką. Dlatego zaopatrzeni w wygodne obuwie ruszajcie na podbój Londynu. Gwarantuję, że nie będziecie żałować.

A oto plan 🙂

DZIEŃ PIERWSZY (ROZGRZEWKA) 😉

Coca Cola London Eye

Coca Cola London Eye

1. Coca Cola London Eye – Koło jest czynne w godzinach od 11:00 do 18:00. Cena – 23£ w przedsprzedaży internetowej, 27£, jeśli zdecydujecie się na zakup biletów na miejscu, stojąc w kilometrowej kolejce, 10£ więcej gdybyście stwierdzili, że jednak nie warto tracić czasu w ogonku do kasy. Cóż, wszystko co dobre słono kosztuje. I nie rzucam tu słów na wiatr – 37£ to prawie 190 zł. A widok podobnie jak cena – zapiera dech w piersiach.

brunetka na tle Tate Modern

2. Tate Modern – galeria otwarta od 10:00 do 18:00. Możecie spokojnie pominąć ten punkt programu, jeśli nie jesteście fanami sztuki współczesnej. Warto jednak zajrzeć choćby na chwilę, z ciekawości.

Tower Bridge w Londynie

Tower Bridge

3. Zmierzając dalej na wschód, wzdłuż Tamizy docieramy do Tower Bridge, mostu, który znacie z pocztówek. Zbudowano go w stylu wiktoriańskim, który harmonizuje pod względem architektonicznym z położonym niedaleko Tower of London. Samo wejście na most sprawia, że zaczynamy czuć niepowtarzalną atmosferę starego Londynu. Jest to idealne miejsce na spacer, szczególnie w słoneczny ciepły dzień.

Tower of London

4. Przechadzka ta kończy się tuż pod rzędami murów Tower of London nad północnym brzegiem rzeki. To tu poczujecie najsilniejszy powiew historii. Budowla ta służyła jako forteca, pałac, więzienie, a nawet zoo. Zobaczycie tu liczne zbroje, broń, insygnia koronacyjne oraz klejnoty i kosztowności królewskie. Niewątpliwą atrakcją są również żyjące tu oswojone kruki. Bilet wstępu wraz z dobrowolnym datkiem na prace konserwatorskie kosztuje 29,50£, a muzeum jest otwarte w godz. 10:00 – 17:30.

Katedra św. Pawła w Londynie

Katedra św. Pawła

5. Kierując się dalej na północ dotrzemy do Katedry św. Pawła. Wstęp do niej jest płatny. Jeśli jednak traficie tu w niedzielę lub podczas świąt Bożego Narodzenia, będziecie mieć niepowtarzalną okazję obejrzenia wnętrza kościoła za darmo. Msze niedzielne odbywają się o godz. 8:00, 10:15, 11:30 i 18:00.

The Shard w Londynie

The Shard

6. Wracając na południe, jeśli czas i siły fizyczne pozwolą, zajrzyjcie do The Shard, najwyższego, bo liczącego 72 piętra, budynku w mieście. Na jego szczycie znajduje się płatny taras widokowy. Jeśli jednak preferujecie wersję ekonomiczną, polecam odwiedzenie restauracji znajdującej się na 34 piętrze. Wystarczy zamówić szklankę wody i znów można podziwiać panoramę Londynu prawie z darmo. 😉

DZIEŃ DRUGI (TRENING WŁAŚCIWY) 😉

1. Big Ben i budynki Parlamentu / 2. Opactwo Westminsterskie

1. Zaczynamy od najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Londynie, Big Bena i znajdujących się tuż obok budynków Obie budowle są aktualnie w trakcie remontu. L Nie zmienia to jednak faktu, że fotki pstrykane z usytuowanego w pobliżu Mostu Westminsterskiego z wieżą w tle, będą prawdopodobnie Waszą najcenniejszą pamiątką. Warto też odwiedzić  pobliskie Opactwo Westminsterskie, miejsce koronacji władców Anglii oraz wiecznego spoczynku zasłużonych osób. Mnie osobiście urzekł gmach widziany z zewnątrz, zbudowany w stylu gotyckim. Naprawdę robi wrażenie.

2. Maszerując na północ przybywamy na Downing Street, gdzie pod numerem 10 znajduje się rezydencja i biuro premiera oraz siedziba rządu. Nie jest to być może najbardziej okazały budynek w stolicy, ale ze względu na fakt, że jest to najpopularniejszy adres w mieście, warto odwiedzić to miejsce, szczególnie jeśli znajduje się ono na Waszym „turystycznym szlaku”. 😉

Trafalgar Square

Trafalgar Square

3. Wędrując dalej  w kierunku północnym docieramy do Trafalgar Square, gdzie odbywają się m.in.  imprezy sylwestrowe . Jest to również tradycyjne miejsce spotkań i zgromadzeń politycznych. To tu możecie podziwiać słynną na cały świat 55-metrową kolumnę Nelsona oraz imponującą fontannę sir Lutyensa.

National Gallery w Londynie

National Gallery

4. Północną ścianę placu zajmuje budynek National Gallery. Jest to galeria państwowa, która prezentuje kolekcję 2300 dzieł malarstwa zachodnioeuropejskiego. Znajdziemy tu prace takich artystów jak Vincent van Gogh (Słoneczniki), Rafael Santi, Leonardo da Vinci (Madonna w grocie), Caravaggio, El Greco i wielu innych. Ogromne przeżycie estetyczne zupełnie za darmo. Wystawa czynna od 10:00 do 18:00.

5. Na tyłach budynku usytuowana jest National Portrait Gallery, która również nie pobiera opłat za wstęp. Muzeum to jest w posiadaniu licznych portretów znanych Brytyjczyków. Oprócz obrazów znajdują się tam także fotografie, rzeźby, karykatury i szkice. Możemy je podziwiać w godzinach 10:00 – 18:00.

British Museum w Londynie

British Museum

6. I wreszcie gwóźdź programu – British Museum, jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Na wizytę należy przeznaczyć w tym przypadku trochę więcej czasu, ok. 2, 3 godzin. Jest to jedno z tych miejsc, które w trakcie pobytu w Londynie po prostu trzeba odwiedzić. Dziedziniec tego budynku ma formę zadaszonego placu, co czyni go największą tego typu budowlą w Europie. Zobaczymy tu eksponaty pochodzącego z całego antycznego świata. Wstęp do muzeum jest darmowy, a wystawę można oglądać od 10:00 do 17:30.

DZIEŃ TRZECI (JESZCZE NIE ROZCIĄGANIE) 😉

National History Museum w Londynie

National History Museum

National History Museum wnętrze

National History Museum

1. Startujemy z South Kensington, gdzie mieszczą się trzy niezwykłe muzea, usytuowane jedno obok drugiego. Nie zapłacicie złamanego pensa za wstęp, za to emocje związane z pobytem w tych miejscach będą Wam towarzyszyć jeszcze długo po powrocie do domu. Proponuję zacząć od tego, którym zachwycają się turyści przyjeżdżający tu z całego świata – Natural History Museum. Mieści się ono w potężnym wiktoriańskim gmachu. Kolekcja muzeum składa się z 70 milionów eksponatów. Każdego dnia w godzinach od 10:00 do 17:50 możemy tu zobaczyć ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki w różnych stadiach ewolucji. Największą popularnością cieszy się jednak symulowane trzęsienie ziemi oraz galeria dinozaurów, w której znajdują się ruchome roboty imitujące te prastare zwierzęta.

Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

Victoria and Albert Museum

2. Tuż obok położone jest Victoria and Albert Museum, największe w Londynie w kategorii sztuki i rzemiosła artystycznego, czynne od 10:00 do 17:45. I właśnie to miejsce zrobiło na mnie szczególne wrażenie. Ujęła mnie nie tylko mnogość  występujących tu artystycznych perełek i unikatów, ale też  architektura i wygląd samego budynku, zarówno jego pałacowe wnętrze, jak i zewnętrzna bogato zdobiona fasada. Zgromadzone tu osobliwości powstały na przestrzeni 5000 lat. Kolekcje obejmują m.in. książki, ceramikę, meble, tkaniny, stroje i biżuterię. Spodoba się, szczególnie paniom. 😉

3. Ostatnie z trójcy to Science Museum, w którego zbiorach znajdują się głównie eksponaty z dziedzin nauki i techniki. Największą uwagę jednak skupiają na sobie interaktywne wystawy, gdzie można polecieć w wirtualną podróż na Marsa, zmienić płeć, czy zobaczyć jak działają na skórę najnowsze kosmetyki… lub, czy działają w ogóle. Muzeum jest otwarte dla zwiedzających od 10:00 do 18:00.

Harrod's w Londynie

Harrod’s

4. Obierając kierunek wschodni dojdziecie do Harrods’a, największego domu towarowego w Londynie, przez niektórych określanego mianem najbardziej ekskluzywnego centrum handlowego na świecie. Można tu kupić dosłownie wszystko, a towary są pierwszorzędnej jakości. Firmowa tekturowa kartka z logo firmy skropiona odrobiną oryginalnych perfum, których nazwy nawet nie pamiętam, a którą dostałam w dziale drogeryjnym, pachnie do dziś, choć od wyjazdu minęły prawie dwa miesiące. O koszt nie pytałam. Pomna na swój stan skrajnego wyczerpania długim marszem, obawiałam się utraty przytomności lub innego przykrego doświadczenia, po usłyszeniu ceny za mały flakonik w tym miejscu. Budynek, w którym znajduje się sklep, jak to w Londynie, imponujący, a wnętrza bogate i luksusowe. Zajrzyjcie… z ciekawości. 😉

Hyde Park w Londynie

Hyde Park

Hyde Park w Londynie

Hyde Park

Hyde Park w Londynie

Hyde Park

5. W niedużej odległości od Harrods’a , znajduje się sporych rozmiarów pas zieleni opatrzony dumną, popularną nazwą – Hyde Park. Jeśli nogi odmówią posłuszeństwa, co nie byłoby zaskakujące, zważywszy na ilość pokonanych kilometrów, odpoczynek i relaks w pięknych okolicznościach przyrody z pewnością poprawią Wam nastrój i pozwolą na nowo naładować baterie.

Buckingham Palace

Buckingham Palace

6. Pełni świeżych sił witalnych rozważcie wizytę u Królowej. 😉 Buckingham Palace to ostatni punkt programu. Uroczysta zmiana warty przy akompaniamencie orkiestry odbywa się tu codziennie o 11:30, ale za każdym razem kiedy Big Ben wybije pełną godzinę następuje wymiana gwardzistów w sąsiedztwie budek wartowniczych. Niecodzienny widok, warto przyjść i popatrzeć.

Tak z grubsza wyglądał mój pobyt w Londynie. Powyższy program możecie swobodnie zaadaptować do swoich potrzeb i preferencji. Nie widzę też przeszkód, aby go w całości skopiować, bez obawy, że zostaniecie posądzeni o pogwałcenie praw autorskich. 😉 Życzę Wam miłego pobytu w UK i wielu niezapomnianych wrażeń. Zachęcam Was do podzielenia się nimi, jak również innymi uwagami w komentarzu pod postem. Piszcie też na maila. Czekam z niecierpliwością. 🙂

Tagged , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.