Życie codzienne

JAK UŁATWIĆ SOBIE ŻYCIE, ŻEBY NIE ZWARIOWAĆ!

kobieta w tym samym czasie prasuje, karmi dziecko, zajmuje się kotem i psem

Rola i pozycja kobiet ewoluowały powoli wraz z upływającym czasem, mijającymi stuleciami i zmieniającymi się pokoleniami. Była to droga żmudna i niezwykle trudna, niejednokrotnie okupiona cierpieniem, walką i ogromnym poświęceniem. Liczne przekazy historyczne dowodzą, że niemalże od zarania dziejów kobiety zmagały się z okrucieństwem i tyranią ze strony mężczyzn. Począwszy od czasów starożytnych kobiety funkcjonowały w społecznościach jako służące i niewolnice zdane na łaskę i niełaskę swoich opiekunów. Ze względu na wykluczenie z życia społecznego, większość czasu spędzały w domach, gdzie spełniały się jako matki oraz wierne, lojalne i oddane żony. Nie lepiej wyglądała ich sytuacja w średniowieczu. Patriarchalny model rodziny utrwalony przez stulecia jeszcze bardziej wzmocnił służalczą pozycję słabej płci. Epoka odrodzenia przez wielu badaczy nazywana jest czasem świetności we wszystkich dziedzinach życia. Niewiasty zyskały wówczas prawo do wykonywania różnych zawodów, udziału w wydarzeniach kulturalnych oraz samostanowienia o swoim stanie cywilnym. Mimo, iż ten przewrót w postrzeganiu kobiety był wciąż silnie napiętnowany przez mężczyzn, starały się one wykorzystać zachodzące zmiany do pozyskania większej wolności i polepszenia własnej sytuacji socjalnej oraz ograniczenia dominacji ze strony męskiej części społeczeństwa. Kolejne epoki zaowocowały  nadaniem płci pięknej różnorodnych swobód, choć i tak przywiązywano większą uwagę do strony cielesnej kobiet, aniżeli przymiotów ich intelektu. Prawdziwy rozkwit znaczenia i pozycji pań przypadł na okres romantyzmu. W literaturze i poezji tego czasu odnajdujemy liczne przykłady postrzegania kobiety jako istoty niezwykle delikatnej, kruchej i wrażliwej, będącej ucieleśnieniem piękna i subtelności. W XIX wieku nastąpił przełom, którego skutki odczuwamy do dziś. 😉 Narodził się ruch emancypantek, które wywalczyły prawo decydowania o własnym losie, wyboru drogi życiowej, szkoły, zawodu i męża. Kolejny wiek natomiast był czasem stopniowego wyzwalania się z dotychczasowych ograniczeń oraz dalszych starań o równouprawnienie.

kobieta zmywa naczynia

Współcześnie, my  kobiety jesteśmy silne i niezależne, prowadzimy dom, pracujemy zawodowo i realizujemy swoje pasje. Poświęcamy się wychowaniu dzieci i równocześnie zdobywamy kolejne szczeble kariery, niejednokrotnie wykonując typowo męskie zawody. Długa droga, jaką przeszłyśmy, aby cieszyć się tymi wszystkimi możliwościami utrwaliła w nas wiele pozytywnych cech, takich jak ambicja, dążenie do wyznaczonego celu oraz wielozadaniowość. Często manifestujemy swoją samodzielność zarówno w pracy, jak i w domu. Robimy manicure, a potem rąbiemy drzewo uważając, żeby nie odprysnął lakier. Zakładamy szpilki wychodząc do sklepu, mimo że za chwilę będziemy wracać z ważącymi kilka kilogramów zakupami. Naprawiamy lampkę  odkręcając śrubki pilnikiem do paznokci, a pod maskę samochodu zaglądamy często nie tylko po to, żeby uzupełnić płyn do spryskiwaczy. Jesteśmy zaradne, samowystarczalne i mamy podzielną uwagę, co pozwala nam wykonywać kilka czynności równocześnie. Czasem tylko mnogość tych zadań przytłacza nas do tego stopnia, że z pod koniec dnia chlipiemy w poduszkę z bezsilności i zmęczenia, ale po cichu, tak żeby nikt nie słyszał. Wywalczyłyśmy sobie wolność , ale czy mamy czas, żeby się nią cieszyć? Nasze życie jest wciąż trudne, a może teraz jeszcze bardziej niż kiedyś, bo wraz z równouprawnieniem wzięłyśmy na barki nowe obowiązki. Dlatego w dzisiejszym poście chciałabym Wam zaproponować kilka sprawdzonych sposobów na to, jak ułatwić sobie życie i zaoszczędzić trochę czasu.

I. Aplikacje na telefon.

Obecnie wszystkie lub prawie wszystkie jesteśmy dumnymi posiadaczkami smartfonów. Spędzamy mnóstwo czasu prowadząc rozmowy, wysyłając wiadomości tekstowe, sprawdzając pocztę itd. Lista możliwości, jakie oferuje nam nowoczesny telefon jest niemalże nieograniczona. Poza funkcją komunikacyjną, dla której został stworzony, mamy dostęp do wielu aplikacji, które pozwalają nam lepiej zorganizować czas i zaplanować codzienne obowiązki. Jeśli jesteście fankami smsów i z jakichś powodów preferujecie tę formę kontaktu, polecam aplikację Swype + dragon trial. Jest to zupełnie darmowa wersja próbna, którą znajdziecie wpisując  Swype keyboard trial  w wyszukiwarce Google. Aplikacja ta jest wyposażona w słownik oraz funkcję przetwarzania mowy na tekst, więc jeśli nie macie ochoty na żmudne wprowadzanie poszczególnych znaków, wystarczy że wyartykułujecie głośno treść, którą chciałybyście wysłać, a natychmiast wyświetli się ona na ekranie Waszego telefonu. Poza tym, klawiatura Swype oferuje możliwość wprowadzania tekstu bez odrywania palców od ekranu. Wszystkie te funkcje znacznie skracają czas wysyłania smsów.

Często mamy poczucie, że zaplanowałyśmy sobie zakupy, wiemy co jest nam potrzebne, a przygotowywanie listy produktów traktujemy jako niepotrzebną stratę czasu i energii. Równie często po powrocie do domu okazuje się, że zapomniałyśmy o kilku ważnych rzeczach i zastanawiamy się, jak to się mogło stać, prawda? I tu wychodzi nam naprzeciw aplikacja Listonic. Jest to genialne narzędzie do tworzenia i zarządzania listami zakupów. Znajdziemy tu szereg przydatnych funkcji i wskazówek. Są to m.in. dodawanie głosowe, porady na temat sprytnego kupowania, przechowywania i przygotowywania produktów, informacje o promocjach w polskich supermarketach, możliwość segregowania towarów według kategorii oraz opcja udostępniania list artykułów rodzinie, znajomym i współpracownikom. Aplikacja ta oferuje również funkcję wprowadzania cen, dzięki czemu znamy przybliżony koszt zakupów jeszcze przed podejściem do kasy.

kobieta trzyma w ręku smartfon

Ileż to razy przeklinamy  korki na drogach, próbując dostać się do galerii handlowych czy marketów, lub stojąc w kolejkach do kas sklepowych i mając jednocześnie poczucie straconego czasu? Nieskończenie wiele 😉 Ale… od czego mamy Internet. Zakupy online stały się w ostatnich latach bardzo popularne ze względu na łatwą dostępność i oszczędność czasu właśnie. Możemy nabyć wszyściuchno, począwszy od żywności, poprzez kosmetyki, akcesoria, ubrania, sprzęt sportowy i motoryzacyjny, wczasy i wycieczki, na nieruchomościach kończąc. I to wszystko bez wychodzenia z domu. W świecie wirtualnym znajdziemy szereg przydatnych aplikacji, które znacznie ułatwią nam zakupy. Moja ulubiona to Wish. Jest to platforma, która sprzedaje tysiące produktów w relatywnie niskich cenach. Znajdziecie tu artykuły z różnych dziedzin, m.in. odzież, kosmetyki, gadżety, hobby, a nawet home decor. Co więcej dostajecie prezent na dzień dobry – wybrany produkt spośród kilkudziesięciu propozycji, po uprzednim opłaceniu kosztów przesyłki. Poza tym, nie ma problemu ze zwrotem towaru, który nie spełnia Waszych oczekiwań. Jeśli zaś chodzi o zakupy modowe, bo te przecież lubimy najbardziej, to proponuję Domodi. Możecie się tu zaopatrzyć w produkty różnych marek, dobre jakościowo i w przystępnej cenie.

Jeśli uprawiacie sport i szukacie odpowiedniej dla siebie aplikacji, spróbujcie zaprzyjaźnić się  z Endomondo. Mamy tu do dyspozycji długą listę aktywności, więc z pewnością bez problemu odnajdziecie tę, którą jesteście zainteresowane. Aplikacja podaje parametry typowe dla danej dyscypliny. Dlatego w przypadku biegania, będą to dystans, tempo i spalone kalorie, a podczas aerobiku uzyskacie informacje dotyczące pomiaru tętna, stopnia nawodnienia i ilości spalonych kalorii. Znajdziecie tu również  dziennik żywieniowy MyFitnessPal, dzięki któremu uzyskacie szereg wskazówek na temat kontroli własnego odżywiania. Ponadto, będziecie mogły stworzyć indywidualny plan treningowy dostosowany do wytyczonego celu w oparciu o obecny poziom kondycji. Szczerze polecam, naprawdę warto!

II. Inne przydatne wskazówki.

1. Jeśli w domu zajmujecie się gotowaniem, warto pomyśleć o przygotowaniu posiłków na kilka dni. Jeżeli natomiast przesadzicie z ilością jedzenia, można je przecież zamrozić i potraktować jako kulinarne S.O.S. w późniejszym terminie. W ten sposób zaoszczędzicie trochę czasu, który będziecie mogły spożytkować na inne aktywności.

kobieta leży z laptopoem na brzuchu2. Nie bójcie się delegować obowiązków na innych członków rodziny. Nawet jeśli nie pracujecie zawodowo i zajmujecie się domem, nie powinnyście mieć oporów, aby poprosić domowników o pomoc. Wy też macie prawo  być zmęczone, bo prowadzenie domu to żmudna i ciężka praca. I pamiętajcie – zarówno mąż, jak i nastoletnie dzieci są w równym stopniu co Wy odpowiedzialni za utrzymanie czystości i porządku.

3. Jeśli przytłacza Was nadmiar zgromadzonych przez lata przedmiotów, warto zrobić selekcję i pozbyć się tych, które są stare, zniszczone, lub od dawna nieużywane. Zyskacie w ten sposób przestrzeń, która jest kluczem do szczęścia i harmonijnego życia. Pozwala na większą kontrolę nad naszym dobytkiem, a co za tym idzie, utrwala w nas poczucie, że mamy w domu więcej miejsca. Pamiętajmy, że bałagan w naszym najbliższym otoczeniu równa się bałagan w życiu, dlatego posprzątajmy!

4. Świadomość, że wiele obowiązków spoczywa wyłącznie na Waszych barkach jest przytłaczająca i często prowadzi do zniechęcenia i frustracji. Ponadto, sporadycznie zdarzają się sytuacje kiedy same nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Myślę tu o wyjeździe, na który nie możemy zabrać zwierząt domowych albo konieczności pożyczenia pieniędzy aby uniknąć zaciągania wysokooprocentowanego kredytu. Warto więc zadbać o dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi, aby móc w każdej chwili poprosić o pomoc. Poza tym przekonanie, że nie jesteśmy same w swojej niedoli, wzmacnia wzajemne zaufanie i zacieśnia więź z bliskimi.

5. Optymizm i życzliwość to cechy, które zdecydowanie należy „zaadoptować”. Dlaczego? Czerpanie przyjemności i satysfakcji z codziennych czynności i umiejętność cieszenia się z małych rzeczy pozwalają nam patrzeć na życie tak, aby dostrzegać jego dobre strony. Optymiści zauważają też pozytywne cechy w ludziach, których spotykają. W ten sposób zyskują przychylność i sympatię ze strony otoczenia. Uśmiech to potężny oręż w walce z nieuprzejmością, zazdrością czy nietolerancją. Tym samym jest to najskuteczniejsza broń w staraniu o osiągnięcie wytyczonego celu i o pozyskanie dla siebie korzyści, na których nam zależy.

różowa kosmatyczka z akcesoriami kosmetycznymi

6. I wreszcie nowinki i zabiegi kosmetyczne, które poza oczywistą poprawą naszego wyglądu pozwolą nam zyskać „cenny czas dla siebie”.  Mam tu na myśli suchy szampon; preparat barwiący odrosty; soczewki kontaktowe noszone latem, dzięki którym możemy założyć okulary przeciwsłoneczne zamiast korekcyjnych; makijaż permanentny; manicure hybrydowy; sztuczne rzęsy; depilacja woskiem… Są to tylko niektóre urodowe triki, które warto wypróbować, aby zamiast poddawać się rutynowym zabiegom malowania paznokci, czy farbowania włosów, móc pójść na spacer do parku, spotkać się z przyjaciółmi, lub wybrać się na wycieczkę rowerową w piękny, słoneczny dzień. Czyż nie o to w życiu chodzi? 😉

A jakie są Wasze sposoby na ułatwienie sobie życia? Piszcie koniecznie w komentarzach. Czekam z niecierpliwością 🙂

 

 

 

 

 

Tagged , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.